ی. تیر ۳۰ام, ۱۳۹۸

معرفی رشته مهندسی مکانیزاسیون کشاورزی+رتبه لازم

معرفی رشته مهندسی مکانیزاسیون کشاورزی:

اگر عاشق طبیعت هستید و از فکر کردن به گیاهان، خاک و هرچیزی که راجع به کشاورزی است لذت می برید و تا حالا بارها به انجام کارهای کشاورزی به صورت علمی فکر کرده اید شغل مهندسی کشاورزی بسیار برای شما مناسب است.

مهندس کشاورزی فعالیت های مختلفی را انجام می دهد. او به توسعه استفاده از ماشین آلات کشاورزی و پیاده سازی فرآیندهای صحیح و علمی کشاورزی، باغبانی و جنگلداری می پردازد. مهندس کشاورزی باید دارای دانش و مهارت کافی برای کار کردن در صنایع مختلف کشاورزی و یا بخش بازرگانی و تجارت محصولات کشاورزی باشد.

مهندس کشاورزی کمک می کند تا کشاورزی هرچه بیشتر، با ثبات، امن و سازگار با محیط زیست شود. او روش ها و فن آوری های مختلف را به منظور افزایش محصول، بهبود استفاده از زمین و مراقبت از منابع و مواد اولیه مثل بذر، کود، آب، آفت کش ها و سوخت، تجزیه و تحلیل و بررسی می کند. مهندس کشاورزی استراتژی های مناسب را به منظور حفظ سلامت و امنیت کشاورزان، جانوران محیطی و محصولات تولید شده کشاورزی پیشنهاد می دهد.

مهندس کشاورزی روش ها و ابزارهای خاصی را به منظور آماده سازی زمین و عملیات کاشت و برداشت، طراحی و به شرکت های تخصصی و کشاورزان ارائه می کند. او به منظور ساخت و توسعه تجهیزات و ابزارآلات هوشمند، فن آوری های نوین نرم افزاری و سخت افزاری را با هم ادغام کرده و به طور مداوم راه های بهتر را برای کاهش تلفات محصول در زمان برداشت، بسته بندی، انبار، فرآوری و توزیع بررسی کرده و در صنایع مرتبط به کار می برد. مهندس کشاورزی کسی است که برای سیستم سرمایشی، گرمایشی، رطوبت و تهویه انبار نگهداری محصولات، برنامه ریزی و فعالیت می کند.

ساعت کاری مهندس کشاورزی معمولا به صورت تمام وقت است البته برخی از آنها به دلیل نوع فعالیت شان، ساعت کاری مشخصی ندارند و گاهی ساعات زیادی مشغول کارند. مهندس کشاورزی باید بتواند در مکان های گوناگون از جمله مزارع، آزمایشگاه ها یا شرکت های کشاورزی و  در شرایط مختلف آب و هوایی  کار کند.

در ادامه با وظایف مهندس کشاورزی ، مهارت و توانمندی های مورد نیاز مهندس کشاورزی ، تحصیلات لازم برای ورود به شغلمهندسی کشاورزی ، آینده شغلی و بازارکار مهندس کشاورزی ، درآمد مهندس کشاورزی و شخصیت های مناسب شغلمهندس کشاورزی بیشتر آشنا می شوید.

وظایف مهندس کشاورزی

 • ارزیابی اثرات محیطی تولیدات کشاورزی و ارائه راهکارهای مناسب به منظور کاهش اثرات منفی زیست محیطی
 • نظارت بر مراحل مختلف پروژه های کشاورزی از جمله زهکشی، اصلاح و آبیاری
 • طراحی ابزار و ماشین آلات کشاورزی با کمک نرم افزارها و برنامه های کامپیوتری
 • آزمایش و تست تجهیزات و ابزارآلات جدید مانند سم پاش ها، ماشین آلات برداشت و ذخیره سازی و … برای اطمینان از درستی عملکرد آنها
 • هدایت و راهنمایی کشاورزان و صاحبان کسب و کارهای کشاورزی در استفاده صحیح از زمین ها به منظور تولید بهینه محصولات
 • تعمیر و نگهداری ماشین آلات کشاورزی
 • فراهم کردن محیطی امن و مناسب برای کار کشاورزی از طریق کنترل و نظارت بر سیستم های آبرسانی، سرمایشی، گرمایشی، تهویه و …
 • طراحی و نظارت بر روش ها و فرایندهای مورد نیاز برای تولید، نگهداری و فرآوری محصولات کشاورزی

با توجه به اندازه سازمان و یا شرکت محل کار، مهندس کشاورزی گاهی مسئولیت های مدیریت و هماهنگی فروش و بازاریابی  و پشتیبانی فنی را نیز برعهده دارد.

 مهارت و توانمندیهای مورد نیاز مهندس کشاورزی

مهندس کشاورزی - مسیر ایرانی

 •  توان بالا در تحلیل اطلاعات
 • رویکرد خلاقانه در حل مساله
 • مهارت های عالی فنی، علمی، ریاضیات و فناوری اطلاعات
 • توان برنامه ریزی کاری مناسب (مخصوصا در پست های مدیریتی)
 • توان مدیریت و سازماندهی تیم های کاری (ویژه مدیران)
 • مهارت ارتباطی مناسب برای ارتباط با همکاران، کشاورزان و کارگران
 • به روز بودن و آگاهی از آخرین فناوری ها و پیشرفت های حوزه کشاورزی

تحصیلات لازم برای ورود به شغل مهندسی کشاورزی

فارغ التحصیلان انواع گرایش های مهندسی کشاورزی در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد با توجه به تخصص و علاقه خود می توانند وارد حوزه مربوطه در این شغل شوند.

در مقطع کارشناسی، فارغ التحصیلان از دو گروه آموزشی علوم ریاضی و فنی و علوم تجربی می توانند مهندس کشاورزی شوند.

 • در گروه ریاضی و فنی : مهندسی کشاورزی (گرایش های اقتصاد کشاورزی، ماشین های کشاورزی، مکانیزاسیون کشاورزی و گرایش آب)
 • در گروه علوم تجربی : رشته های مهندسی کشاورزی- علوم و صنایع غذایی،  مهندسی کشاورزی-گیاه پزشکی، مهندسی کشاورزی-علوم باغبانی،  مهندسی کشاورزی-علوم دامی و مهندسی کشاورزی-زراعت و اصلاح نباتات
همچنین در مقطع کارشناسی ارشد، فارغ التحصیلان اغلب رشته های گروه کشاورزی و منابع طبیعی نیز می توانند شغل مهندسی کشاورزی را برای کار کردن و کسب درآمد و پیشرفت انتخاب نمایند.

آینده شغلی، بازار کار و فرصت های استخدامی مهندس کشاورزی

فارغ التحصیلان رشته مهندسی کشاورزی (گرایش های مختلف) می توانند در سازمان ها و شرکت های حوزه کشاورزی و منابع طبیعی همچون شرکت خدمات مهندسی آب و خاک کشور، شهرداری ها، وزارت جهاد کشاورزی و سایر سازمان ها و شرکت های مرتبط مشغول به کار شوید.

همچنین مراکز آموزشی (هنرستان های کشاورزی، دانشکده های کشاورزی، آموزشکده های کشاورزی، مراکز آموزش کشاورزی و…) مراکز پژوهشی و بخشهای وابسته به آنها در مراکز استانها، سایر ادارات دولتی و نیمه دولتی (سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کل کشور و ادارات منابع طبیعی استان ها، سازمان بوستان ها و فضای سبز استان ها و شهرستان ها، سازمان حفاظت محیط زیست و اداره های کل آن در استان ها و…)، بخش های غیردولتی شامل آزمایشگاه ها و شرکت های خصوصی کشاورزی از مهمترین حوزه های استخدام و یافتن شغل برای مهندسان کشاورزی می باشند.

به طور کلی بخش کشاورزی در کشور ما توسعه و پیشرفت علمی چشمگیری نداشته است و با مشکلات متعددی روبرو می باشد. متناسب با این امر از یک نگاه فرصت های شغلی آن نیز محدود می باشد و فارغ التحصیلان این حوزه مشکلات زیادی دارند که برخی از آنها عبارتند از :

 • بسیار محدود بودن فرصت های اشتغال در برخی گرایش ها به خصوص در بخش دولتی
 • و دولتی بودن اکثر بخش های حوزه کشاورزی و عدم فراهم سازی زمینه برای ورود گسترده بخش خصوصی

بدیهی است در هر حال دانش‌آموختگان کارآفرین و خلاق حوزه کشاورزی باید در پی آفرینش فرصت های کاری نو برای خود و دیگران باشند و با توجه به بازار کار نامساعد این رشته، به جای چشم داشتن به آگهی استخدامی سازمان ها و شرکت های بزرگ و کوچک، با مطالعه و بررسی روش های جدید کشاورزی در دنیا به دنبال نوآوری و ایجاد مشاغل جدید و بهره برداری بهتر و علمی تر از زمین های کشاورزی باشند.

امید است با تصمیم و همت مسئولان برای حرکت به سمت پیاده سازی کشاورزی توسعه یافته و پیشرفته در کشور و انجام فعالیت های کارآفرینانه توسط فارغ التحصیلان رشته مهندسی کشاورزی، در سال های آتی فرصت های شغلی بیشتری در این بخش برای متخصصان آن فراهم گردد.

وضعیت استخدام  مهندس کشاورزی در برخی از کشورهای جهان به شرح زیر است :

آمریکا – پیش بینی می شود میزان استخدام مهندسان کشاورزی از سال ۲۰۱۲ تا سال ۲۰۲۰  رشد ۵ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط رشد همه مشاغل ۱۱ درصد خواهد بود.

استرالیا در ۵ سال گذشته میزان استخدام مهندسان کشاورزی  رشد منفی ۱٫۴ درصدی داشته و رشد متوسط در آینده برای آن پیش بینی می شود.

درآمد مهندس کشاورزی

درآمد مهندس کشاورزی در ایران به طور کامل وابسته به نوع کار و شرکتی که در آن کار می کند و شهر و محل فعالیت و سایر عوامل دیگر است. با توجه به عدم تطابق ظرفیت بازار کشور در این حوزه با میزان فارغ التحصیلان شاخه های مختلف این رشته، درآمد قابل توجهی در انتظار آن دسته از متخصصینی  که در پی استخدام می باشند، نیست .

از سوی دیگر بعضی از مهندسان کشاورزی که اقدام به کارآفرینی در روستا و یا شهرستان خود نموده اند، بعد از گذشت چند سال توانسته اند درآمد مورد انتظار و قابل قابلی برای خود و بسیاری دیگر از همشهریان و اطرافیان خود ایجاد کرده و به تولید علمی و بهینه محصولات کشاورزی بپردازند.

در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹۲ توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد مهندس کشاورزی در سمت های مختلف شغلی استخراج شده است.

برای مهندس کشاورزی در هر سمت حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثال مهندس کشاورزی که در سمت مسئول کنترل کیفیت کار می کند، در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل درآمد ۶۰۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۱۲۱۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ماهیانه ۸۰۰۰۰۰ تومان را داشته اند.

درآمد ماهانه مهندس کشاورزی در ایران

همچنین از آنجا که تجربه و سابقه کاری یکی از عوامل موثر در تعیین حقوق و درآمد هر فردی از جمله مهندس کشاورزی می باشد، در بخش دیگری از این پژوهش، درآمد مهندس کشاورزی از نظر سابقه کاری در رده های مختلف سازمانی مورد بررسی قرار گرفته است. همان طور که در تصویر زیر مشخص است در هر رده سازمانی با افزایش سابقه کاری، درآمد و حقوق مهندس کشاورزی نیز افزایش می یابد.

درآمد ماهانه مهندس کشاورزی به تفکیک سابقه کار

توجه داشته باشید که تحقیق بالا روی شاغلانی که در استخدام شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و کار مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

درآمد مهندس کشاورزی در برخی از کشورهای جهان به شرح زیر است :

آمریکا متوسط درآمد سالیانه مهندس کشاورزی مطابق با آخرین آمارها ۷۴,۰۰۰ دلار بوده است.

استرالیا متوسط درآمد سالانه  مهندس کشاورزی ۸۸٫۵۰۰ دلار استرالیا (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستانمتوسط درآمد سالانه مهندس کشاورزی برای افراد تازه کار بین ۳۰٫۵۰۰ تا ۳۸٫۰۰۰ دلار،  مهندسان با تجربه بین ۳۹٫۵۰۰ تا ۵۳٫۵۰۰ دلار و برای مهندسان خبره بیش از ۶۱٫۰۰۰ دلار می باشد.

شخصیت های مناسب شغل مهندسی کشاورزی

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

برخی از شخصیت های مناسب شغل مهندسی کشاورزی بر اساس شخصیت شناسی MBTI :

ESTP این تیپ شخصیتی در کارهای فنی تبحر دارند. اطلاعات فنی خوبی داشته و بیشتر دوست دارند برای خود کار کنند. آنها پویایی مشاغل کشاورزی را دوست دارند.

ISTP این تیپ شخصیتی دوست دارد بداند چیزهای مختلف چطور کار می کنند و به جزئیات توجه زیادی دارد.

این تیپ شخصیتی دوست دارد مسایل پیچیده را تحلیل و حل کند. او به مشاغل چالشی که نیاز به اندیشه زیاد و روش های مبتکرانه دارد، علاقه مند است.INTP

ISFP این تیپ شخصیتی از اینکه نیازهای دیگران را رفع می کند لذت می برد.

سرزمین پهناور ما ایران با داشتن اراضی کشاورزی فراوان و آب و هوا و اقلیم مناسب، ظرفیت بسیار خوبی برای کشاورزی دارد. توسعه بخش کشاورزی می تواند در پیشرفت و توسعه کشور نقش اساسی داشته باشد.

برای موفق شدن در این راه باید از کشاورزی به روش سنتی فاصله گرفته و روش های مدرن کشاورزی را در کشور پیاده کنیم. در این مسیر وجود متخصصان کشاورزی در زمینه های مختلف بسیار ضروری است.

همگام با افزایش جمعیت جهان، اهمیت کشاورزی و رفع نیازهای انسان ها از طریق آن روز به روز افزایش می یابد. امروزه دیگر روش های دستی و سنتی جوابگوی این نیازها نیست.
استفاده از ماشین آلات و ابزارهای پیشرفته و روش های جدید در کشاورزی بسیار راهگشا است. مکانیزاسیون کشاورزی استفاده از وسایل و ادوات مکانیکی و به عبارت کلی تر استفاده از تکنولوژی روز در کشاورزی برای افزایش بهره وری و رسیدن به توسعه پایدار می باشد.این رشته دارای گرایشهای تحلیل سامانه ها و انرژی می باشددر ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور و نیز افرادی که در بازار کار و کاریابی به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحد ها، دانشگاه های دارای رشته مهندسی مکانیزاسیون کشاورزی، معرفی رشته های ارشد و دکتری مکانیزاسیون کشاورزی(به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آموزش عالی) و معرفی فرصت شغلی و بازارکار این رشته ارایه می شود.

 

سر فصل دروس مهندسی مکانیزاسیون کشاورزی و تعداد واحدها :

تعداد کل واحدها : ۱۳۵ واحد
دروس عمومی : ۲۰ واحد
دروس پایه : ۱۸ واحد
دروس اصلی : ۳۷ واحد
دروس تخصصی : ۵۰ واحد
دروس اختیاری : ۱۰ واحد
نکته: در اعلام سرفصل دروس این رشته از سایت وزارت علوم استفاده شده است.این سرفصل صرفا جهت آشنایی کلی با محتوای دروس است و احتمال تغییرات جزیی وجود دارد.

دروس عمومی رشته مهندسی مکانیزاسیون کشاورزی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
دو درس ازدروس مبانی نظری اسلام ۴ ادبیات فارسی ۳
یک درس از دروس اخلاق اسلامی ۲ زبان عمومی ۳
یک درس از دروس انقلاب اسلامی ۲ تربیت بدنی ۱ ۱
یک درس ازدروس تاریخ وتمدن اسلامی ۲ تربیت بدنی ۲ ۱
یک درس از دروس آشنایی با منابع اسلامی ۲ جمع ۲۰

 

دروس پایه رشته مهندسی مکانیزاسیون کشاورزی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
ریاضی عمومی ۳ فیزیک عمومی ۳
گیاه شناسی کشاورزی ۳ شیمی عمومی ۳
آمار و احتمالات ۳ اصول اقتصاد ۳

 

دروس اصلی مهندسی مکانیزاسیون کشاورزی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
زراعت عمومی ۳ باغبانی عمومی ۳
زراعت خصوصی ۳ تکنولوژی و کشاورزی پایدار ۲
آفات و بیماری های محصولات کشاورزی ۳ اقتصاد کشاورزی ۳
مدیریت کشاورزی ۲ بازاریابی ۲
خاک شناسی عمومی ۳ دامپروری عمومی ۳
آشنایی با قوانین کشاورزی ۱ آبیاری عمومی ۳
مدیریت و حسابداری ۳ عملیات کشاورزی ۳

دروس تخصصی مهندسی مکانیزاسیون کشاورزی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
تکنولوژی موتور ۳ شناخت و کاربرد تراکتور ۳
ماشین های خاک ورزی ۳ ماشین های کاشت و داشت ۳
ماشین های برداشت ۳ مکانیزاسیون کشاورزی ۱و۲ ۵
تحلیل و ارزیابی پروژه های مکانیزاسیون ۲ ماشین ها و تجهیزات ثابت زراعی ۳
انبارها و روش های نگهداری محصولات کشاورزی ۳ ایمنی در کشاورزی ۱
سیستم های هیدرولیک در ماشین های کشاورزی ۳ عملیات کارگاهی ۱و۲ ۲
مدیریت کارگاه ها و تعمیرگاه های کشاورزی ۲ زبان انگلیسی ۲
کارآموزی ۲ طرح آزمایش های کشاورزی ۱ ۳
کاربرد نرم افزارهای رایانه ای در مکانیزاسیون ۳ برق در کشاورزی ۳
تکنولوژی مبارزه با آفات ۱

 

دروس اختیاری مهندسی مکانیزاسیون کشاورزی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
مساحی و نقشه برداری ۲ پمپ ها و ایستگاه های پمپاژ ۲
مدیریت ضایعات کشاورزی ۲ تکنولوژی حفاظت آب و خاک ۳
اقتصاد مهندسی ۲ ماشین های تسطیح اراضی ۳
روش تحقیق ۲ سیستم های خاک ورزی ۳
انرژی در کشاورزی ۳ سیستم های برق تراکتور و موتورهای کوچک ۲
ماشین های جنگل و مرتع ۳ سرویس، نگهداری و تعمیر ماشین های کشاورزی ۲
ماشین های باغبانی و فضای سبز ۳

دانشگاه هایی که در رشته مهندسی مکانیزاسیون کشاورزی پذیرش دانشجو دارند
(بر اساس دفترچه کنکور ۹۳)

دانشگاه تهران دانشگاه شیراز دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی رامین اهواز
دانشگاه گیلان دانشگاه محقق اردبیلی دانشگاه شهرکرد

 

دانشگاه هایی که در رشته مهندسی مکانیزاسیون کشاورزی پذیرش دانشجو دارند
(بر اساس دفترچه کنکور ۹۴)

دانشگاه رازی دانشگاه شهرکرد دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی رامین اهواز
دانشگاه گیلان دانشگاه محقق اردبیلی

 

دانشگاه هایی که در رشته مهندسی مکانیزاسیون کشاورزی پذیرش دانشجو دارند
(بر اساس دفترچه کنکور ۹۵)
(غیر از دانشگاه پیام نور، موسسات غیرانتفاعی و دانشگاه آزاد)

دانشگاه رازی دانشگاه شهرکرد دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی رامین اهواز
دانشگاه گیلان دانشگاه محقق اردبیلی

رشته های ارشد مکانیزاسیون کشاورزی (بر اساس دفترچه کنکور ارشد ۹۵):

 • مهندسی کشاورزی –  مکانیزاسیون کشاورزی (همه گرایشها)

 

رشته های دکترای مکانیزاسیون کشاورزی (بر اساس دفترچه کنکور دکترا ۹۵):

 • مکانیزاسیون کشاورزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رمز امنیتی *