ی. تیر ۳۰ام, ۱۳۹۸

معرفی رشته دندانپزشکی+رتبه لازم

معرفی رشته دندانپزشکی:

اگر علاقمند به بهداشت دهان و دندان هستید و در حوزه علمی توامندید، دندانپزشکی برای شما شغل ایده آلی است.

دندانپزشکی شاخه ای از علم پزشکی است که به سلامت دهان و دندان می پردازد. دندانپزشک، پزشکی است که در زمینه پیشگیری، بررسی علائم و درمان بیماری های دهان و دندان تخصص دارد. او به درمان بیماری های دهان و دندان ، جلوگیری از پیشرفت این نوع بیماری‌ها و بالابردن میزان بهداشت دهان و دندان می پردازد. البته در سال های اخیر مباحث جدیدی مانند زیبایی دندان وارد حوزه کاری دندانپزشکان شده است. گاهی دندانپزشک بسته به سطح کاری، یک یا چند دستیار دارد.

دندانپزشک باید تمرکز بالا برای مدت طولانی، هماهنگی خوب بین دستها و چشم ها و مهارت های ارتباطی خوبی داشته باشد. او باید دارای صبر و حوصله زیاد و قدرت بدنی مناسب باشد، گاهی لازم است چند ساعت مداوم روی یک بیمار کار کند. دندانپزشک باید بتواند به بیماران خود ،به خصوص آنهایی که از دندانپزشکی ترس دارند و همچنین کودکان، آرامش داده و اعتماد و اطمینان آنها را برانگیزد. کنترل درد یکی از مسایل مهم است که دندانپزشک باید بتواند با کمک روش های موجود و مهارت خود درد بیمار را کاهش دهد. در صورت لزوم قبل از شروع کار با صبر و لحنی دوستانه، اطلاعات لازم را به بیماران بدهد.

ساعات کاری دندانپزشک بسته به محل کارش متفاوت است. اگر در جایی استخدام شود، باید به صورت تمام وقت و گاهی شیفتی در شبها یا تعطیلات کارکند. ولی اگر مطب شخصی داشته و به طور مستقل کار کند، تعیین ساعات کاری برعهده خودش است.

محل کار دندانپزشک در مطب ها، کلینیک ها و بیمارستان ها می باشد. کلیه وسایل دندانپزشکی باید همیشه کاملا بهداشتی و استریل شده باشند زیرا در غیر اینصورت می توانند ناقل انواع بیماریها باشند.
 
در ادامه اطلاعات کاملی در مورد وظایف، دانش و مهارت مورد نیاز، تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل، بازار کار و فرصت های شغلی و میزان درآمد دندانپزشک و برخی از دندانپزشکان معروف ارائه می شود.

 

وظایف دندانپزشک

 • ویزیت اولیه و دادن مشاوره های لازم به بیماران
 • دادن آرامش به بیماران قبل از شروع کار به خصوص در مورد کودکان و افرادی که می ترسند.
 • استفاده از روشهای مناسب برای کنترل و کاهش درد بیمار
 • عکس برداری در صورت لزوم
 • درمان‌های دندانپزشکی از جمله جرم‌گیری، پر کردن، کشیدن و گذاشتن دندان‌های مصنوعی و روکش و بریج کردن (پل گذاشتن) و …

 

مهارت و دانش مورد نیاز

 • هماهنگی خوب چشم و دست
 • توانایی تمرکز طولانی مدت
 • توان بدنی مناسب
 • مهارت ارتباطی خوب در مقابل بیماران مثلا برای ارائه توضیح مناسب راه‌های درمان به بیمار
 • صبر و تحمل
 • توانایی آرام کردن بیماران مضطرب
 • آشنایی با زبان انگلیسی برای آگاهی از آخرین دستاوردهای علمی و جدیدترین روشها در حوزه دندانپزشکی

 

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل دندانپزشکی

فارغ التحصیلان رشته دندانپزشکی در سطح عمومی و یا تخصصی می توانند وارد این شغل شوند.

بازارکار و فرصت های شغلی دندانپزشک

دندانپزشک می تواند در بیمارستان، کلینیک ها، درمانگاه ها و سایر مراکز درمانی استخدام شود. ولی اغلب دندانپزشکان مطب شخصی داشته و به طور مستقل کار می کنند. در صورت علاقه به مباحث علمی و آموزش، داشتن تخصص (Ph.D) و بورد تخصصی دندانپزشک می تواند در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی تدریس کرده و در کنار آن به تحقیقات علمی نیز بپردازد.

در حوزه دندانپزشکی در کشور مسایل و مشکلاتی وجود دارد که برخی از آنها عبارتند از :

 • افزایش بی رویه تعداد دندانپزشکان و کاهش فرصت شغلی برای تعداد زیادی از آنها به خصوص در شهرهای بزرگ
 • در معرض بیماری های عفونی، ایدز و هپاتیت بودن در صورت رعایت نکردن مسایل بهداشتی
 • امکان دچار شدن به بیماری های جسمی مانند آرتروز گردن و مشکلات ستون فقرات و مشکلات چشمی به دلیل داشتن کار فیزیکی زیاد
 • عدم پوشش بیمه ای خدمات دندانپزشکی برای بیماران که منجر به کاهش مراجعه آنها به جز در شرایط اضطراری شده است.

در سال های اخیر تعداد دندانپزشکان به نسبت جمعیت کشور افزایش زیادی داشته است. به حدی که در شهرهای بزرگ این عدد به میزان استاندارد جهانی رسیده است. به عبارتی فرصت های شغلی برای دندانپزشک در این شهرها بسیار محدود می باشد. البته در شهرهای کوچک اینطور نبوده و بازارکار خوبی برای دندانپزشکان وجود دارد. اما در کل طبق بررسی‌ها و پیش‌بینی‌های جوامع علمی خارج از ایران ، در سال ۲۰۳۰ میلادی بهداشت دهان و دندان مردم به اندازه‌ای خوب خواهد بود که دندانپزشکی عمومی به بخشی از پزشکی عمومی برخواهد گشت و رشته دندانپزشکی تنها جنبه تخصصی پیدا می‌کند.

دندانپزشکی از مشاغل پرطرفدار در بسیاری از کشورهای جهان است. مطابق با آمارها معمولا میزان استخدام و تقاضا برای این شغل در حد خوب و روبه رشدی می باشد. بنابراین دندانپزشکان علاقه مند به کار در کشورهای دیگر، با یک بررسی دقیق می توانند فرصت شغلی مناسبی را یافته و به دنبال آن درآمد خوبی نیز کسب کنند.

برخی مشکلات(مصایب) شغلی دندانپزشکان

وضعیت استخدام این شغل در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام دندانپزشکان بین سال های۲۰۱۰  تا۲۰۲۰ ، رشد۲۱  درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل۱۴  درصد می باشد.

استرالیا – در بازه زمانی۵  سال گذشته میزان استخدام در این شغل رشد۳۸٫۱  درصدی داشته و رشد بسیار زیاد در آینده برای آن پیش بینی می شود.

میزان درآمد دندانپزشک

درآمد دندانپزشک با توجه به محل و شرایط کار متفاوت است. آنهایی که در بخش دولتی کار می کنند، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کنند. آنهایی که در کلینیک های خصوصی کار می کنند، درآمد بالاتری دارند. در کلینیک ها معمولا روال بدین صورت است که دندانپزشک یک حقوق ثابت دریافت کرده و به ازای هر بیمار نیز درصدی به عنوان حق العمل می گیرند.

دندانپزشکان مستقل که دارای مطب شخصی هستند،با توجه به برخی عوامل از جمله مهارت و تخصص، میزان فعالیت و …، درآمدهای متفاوتی دارند. البته معمولا یک دندانپزشک خوب در مطب شخصی درآمد بالاتری نسبت به کار در بیمارستان ها و کلینیک های خصوصی دارد. در کنار این موارد باید توجه داشت که هزینه تاسیس و راه اندازی مطب دندانپزشکی که شامل هزینه های خرید تجهیزات، وسایل و مواد دندانپزشکی به علاوه خرید یا اجاره مکانی مناسب برای مطب می باشد، نسبتا بالا است. اما در صورت موفقیت و داشتن تعداد زیاد بیمار، این هزینه ها در مدت نه چندان زیادی جبران شده و به سوددهی می رسد.

به دلیل بازارکار خوب دندانپزشکی در بسیاری از کشورهای دنیا، دندانپزشکان درآمدهای خوبی نیز دارند. به طور کلی درآمد آنها از درآمد متوسط جامعه شان بیشتر است.

درآمد دندانپزشک در برخی از کشورهای جهان عبارتند از :

آمریکا – متوسط درآمد سالانه این شغل۱۴۶٫۹۲۰  دلار (برای همه مشاغل۳۳٫۸۴۰  دلار ) در سال۲۰۱۰   و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۱۴۳٫۱۵۰ دلار بوده است.

استرالیا – متوسط درآمد سالانه۹۲٫۰۰۰  دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان – متوسط درآمد سالانه دندانپزشکان مستقل بین۹۱٫۰۰۰  تا۱۸۲٫۰۰۰  دلار می باشد.

شخصیت های مناسب این شغل

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

شخصیت های مناسب این شغل بر اساس شخصیت شناسی MBTI :

ESTJ این تیپ شخصیتی دوست دارد با چیزهای ملموس و واقعی سر و کار داشته باشد. او می تواند بر اساس استدلال های قیاسی خود به علت و معلول ها پی برده و نتیجه گیری کند.

ISTJ   این تیپ شخصیتی به نگرانی های بیماران توجه خاص داشته، خوب گوش کرده و توصیه های حساب شده می کند. او از محیط های کاری منظم و از جنبه های فنی دندانپزشکی لذت می برد.

ESFJ این تیپ شخصیتی دوست دارد با دیگران مستقیما در ارتباط باشد، به آنها کمک کرده و از مشکلات و دردهایشان بکاهد. او می تواند رابطه خوبی با بیماران و همکاران خود ایجاد کند.

 ISFJ این تیپ شخصیتی علاقه دارد به دیگران کمک کند و در کار خود استقلال داشته باشد. معمولا در این شغل او با بیمار یا مراجعه کننده ارتباط برقرار می کند.

دندانپزشکی نیز همانند سایر علوم در گذر زمان دچار تحولات اساسی شده و پیشرفت های قابل ملاحظه ای داشته است.

این علم که در آغاز تنها قادر به حذف دندانهای بیمار و ترمیم های بسیار مختصر بود، در قرن بیستم به سرعت تکامل یافت و امتحانات بورد تخصصی برای هشت تخصص دندانپزشکی یکی پس از دیگری راه اندازی شد: ارتودنسی ۱۹۳۰ ، جراحی دهان ۱۹۴۶ ، پاتولوژی دهان ۱۹۴۸، پروتز ۱۹۴۸ ، دندانپزشکی کودکان ۱۹۴۹ ، دندانپزشکی اجتماعی ۱۹۵۱ و اندودانتیکس ۱۹۶۴ .

این روند بعدها نیز ادامه یافت و رشته های تخصصی بیشتری راه اندازی شد. امروزه  علم دندانپزشکی در دو حوزه ارتقاء سلامت فرد و زیبایی چهره و لبخند او خدمات شایان توجهی را ارایه می کند.

با کشف ارتباط سلامت عمومی بدن با سلامت و بهداشت دهان و دندان، احتمالاً در آینده  شاهد ارایه نظریات جنجالی و تکان دهنده ای در خصوص ارتباط برخی بیماریها با سلامت دهان و دندان خواهیم بود. به علاوه تکنولوژیهای نوین رایانه ای و ژن درمانی نوید بخش افق های روشن برای فردای این رشته هستند.

دندان پزشک به تشخیص و درمان بیماری‌های دهان و دندان می‌پردازد و از همین‌رو شاید بهتر باشد که عنوان این رشته را دهان‌پزشکی گذاشت.

در گذشته دندان پزشکی را مساوی با دندان سازی می‌دانستند. اما امروزه دندان سازی تنها بخشی از دندان پزشکی است.

رشته دندان پزشکی در مقطع دکترای عمومی نحوه رعایت بهداشت، پیشگیری و درمان بیماری‌های دهان و دندان را آموزش می‌دهد.

دندان‌پزشکی یک علم تخصصی است که سلامت دهان و دندان را به عنوان عضوی مهم در سلامت جسم و روح، زیبایی و ادا کردن کلمات تامین می کند. همچنین به یاری این علم می‌توان بسیاری از بیماری‌ها را در مراحل اولیه شناخت و از پیشرفت آن جلوگیری نمود.  این مقطع دارای دو دوره مجزای ۲ و ۴ ساله است. که در ۲ سال اول دانشجویان واحدهای علوم پایه مثل بیوشیمی، آناتومی، بافت‌شناسی، فیزیولوژی، ژنتیک، میکروب‌شناسی و ایمنی‌شناسی را می‌گذرانند و بعد از ۲ سال وارد دوره تخصصی دندان پزشکی شده و دروس اختصاصی خود را در زمینه آسیب‌شناسی فک و دهان، ارتودنسی، اندودنتیکس، پروتزهای ثابت و اکلوژن، پروتزهای متحرک و فک و صورت ، پریودنتولوژی، ترمیمی و مواد دندانی، بیماری‌های دهان و دندان، جراحی دهان و فک و صورت، دندان پزشکی کودکان و رادیولوژی دهان و فک و صورت می‌گذرانند. و در نهایت می‌توانند بیماری‌های دهان و دندان را تشخیص داده و در حد یک دندان پزشک عمومی نسبت به درمان آنها اقدام کنند.عده‌ای دندان پزشکی را با کار عملی و تکنیکی صرف، یکی می‌دانند در حالی که اگر دانشجوی دندان پزشکی تنها فن و تکنیک این رشته را فراگرفته اما در علوم پایه ضعیف باشد، در نهایت یک دندان ساز خواهد شد یعنی چنین فردی کار روی دندان را فراگرفته است اما از علم پزشکی بی‌نصیب می‌باشد

 اما تحصیل در این رشته خالی از مشکل نیست . دندان پزشکی حرفه‌ای است که با کارهای عملی بر روی بیمار همراه است، بنابراین امکان انتقال بیماری‌های عفونی مثل هپاتیت یا ایدز از بیمار به پزشک بسیار زیاد است و دندان پزشکان باید همواره به اصول کنترل عفونت توجه داشته باشند چون یک کوتاهی یا اشتباه می‌تواند برای آنها عواقب ناخوشایندی داشته باشد. همچنین یک دندان پزشک باید بطور مرتب نرمش و ورزش کند تا دچار کمردرد و پادرد مزمن نگردد.

 توانایی‌های مورد نیاز و قابل توصیه 

 همان طور که در قسمت‌های قبل اشاره شد، عدم تسلط بر علوم پایه و زبان انگلیسی، دانشجو را از مقولات علمی دور می‌کند و صرفا به او توانایی انجام کارهای عملی این رشته را می‌دهد.

هرآنچه که یک دانش‌آموز در درس زیست‌شناسی دوره دبیرستان خود فرا می‌گیرد به نحوی به رشته دندان پزشکی ارتباط دارد بخصوص دو بخش فیزیولوژی و آسیب‌شناسی که دانشجویان دندان پزشکی در دو سال اول تحصیل خود با وسعت و عمق بیشتری نسبت به دوره دبیرستان مطالعه می‌کنند.

همچنین دانشجوی این رشته باید از دست هایی ماهر و توانمند برخوردار باشد ،چون بسیاری از کارهای دندان پزشکی از تراش دندان گرفته تا بازسازی دندان نیاز به دست هایی هنرمند و توانا دارد تا بتوان به نحو احسن کارهای ظریف دندان پزشکی را انجام داد.

برخورداری از سلامت کامل جسمی و روانی و قابلیت انجام کارهای بسیار دقیق علمی، عملی، کلینیکی برای داوطلبان این رشته بسیار ضروری است.

خلاقیت و مهارت در کار دست و همچنین برخورداری از خلاقیت و دید هنری، دانشجو را در انجام کارهای عملی این رشته و انجام مهارت‌های لازم در پیاده کردن آموخته‌های آن، کمک بسیار می‌کند.

درس های پایه و اختصاصی رشته دندان پزشکی مقطع دکترای عمومی

طول دوره دندان‌پزشکی پنج سال است و درس های آن در سه بخش : عمومی ، پایه و اختصاصی برنامه‌ریزی شده است که از لحاظ نحوه تعلیم و تدریس، به درس های نظری ، عملی  نظری، عملی تقسیم می‌شود.

این دوره شامل دو مرحله است:

مرحله اول (۵/۱ سال) : در این مرحله دانشجویان درس های نظری و عملی علوم پایه و عمومی را در دانشگاه (کلاس و آزمایشگاه)‌ می‌گذرانند.

مرحله دوم (۵/۳ سال) : در این مرحله دانشجویان درس های تخصصی را در دانشگاه (کلاس و بخش های کلینیکی) فرا می‌گیرند و به منظور برخورداری از کارایی آموزشی- درمانی، بیشتر این دوره تحصیلی را در بخش های کلینیکی دانشکده و بیمارستان های وابسته به ارائه خدمات بهداشتی و درمانی می‌پردازند؛ لازم به تذکر است که گذراندن درس های پایه برای ورود به دوره کلینیکی (مرحله دوم) ضروری است.

نظام آموزشی مطابق آیین‌نامه مصوب شورای عالی برنامه‌ریزی است و هر واحد درس نظری ۱۷ ساعت و هر واحد درس عملی ۳۴ ساعت است.

کل واحدهای درسی این دوره ۲۰۳ واحد است.

درس های پایه

درس های پایه به درس هایی گفته می‌شود که زمینه‌ساز ورود دانشجو به درس های اصلی و تخصصی و فراگیری آنها هستند.

در این رشته درس های پایه جمعا به تعداد ۴۳ واحد درسی است که عبارتند از:

فیزیک پزشکی ، بیوشیمی ، بافت‌شناسی انسانی، جنین‌شناسی، تشریح ، ژنتیک انسانی، میکروب‌شناسی، ایمنی شناسی، فیزیولوژی، روان‌شناسی عمومی، آسیب‌شناسی عمومی.

درس های اختصاصی

درس های تخصصی به درس هایی گفته می‌شود که اطلاعات و آگاهی های لازم را درباره رشته تخصصی به دانشجو داده، او را با مفاهیم تخصصی و عمده رشته مورد نظر آشنا می‌کند و آموزش های لازم را به او می‌دهند.

در رشته دندان‌پزشکی درس های تخصصی عبارتند از: کالبدشناسی و مرفولوژی دندان، زبان خارجی اختصاصی، جنین و بافت‌شناسی فک و دهان، آسیب‌شناسی دهان، ارتودنسی، اندودنتیکس، بیماری های دهان و تشخیص ، بیولوژی دهان، پریودنتولوژی، دندان‌پزشکی ترمیمی(پروتز متحرک پارسیل، پروتز ثابت ، پروتز کامل) جراحی دهان و فک و صورت ، دندان‌پزشکی کودکان، رادیولوژی دهان ، گوش و حلق و بینی ، نظام پزشکی و طب قانونی، بهداشت عمومی و اکولوژی ، بهداشت محیط زیست ، دندان‌پزشکی مجتمعی ، بیماریهای روانی ، بیماریهای درونی، فارماکولوژی ، بهداشت دهان و تغذیه و دندان‌پزشکی پیشگیری مواد دندانی و پایان‌نامه (رساله)‌.

دانشجویان در سال چهارم با تایید استاد راهنما، موضوعی را برای پایان‌نامه انتخاب  وراجع به آن تحقیقاتی را آغاز می‌نمایند، ولی واحد پایان‌نامه در سال آخر محاسبه خواهد گردید که در آن زمان دانشجو پایان‌نامه را به هیات داوران منتخب ارائه و از آن دفاع می‌نماید.

خلاصه‌ای از مطالب مطرح شده بعضی از درس های تخصصی الزامی

اندودنتیکس: مطالب این درس شامل بررسی اتیولوژی، تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری های پالپی و بافت های نگهدارنده دندان‌ناشی از ضایعات پالپ به منظور حفظ سلامت و نگهداری دندانهای طبیعی است.

بیماری های دهان و تشخیص : در درس بیماری های دهان و تشخیص، به شناسایی ، تشخیص کلینیکی و پاراکلینیکی ضایعات حفره دهان و درمان ضایعات مخاطی آن و ارتباط آن با سایر بیماری های بدن پرداخته می‌شود.

پروتزهای دندانی: در این درس در ارتباط با مسائل ترمیمی و بازسازی دستگاه جونده (دندان ها و ساختمان مجاور کناری صورت) از طریق پروتزهای ثابت، متحرک (پارسیل و کامل) و فک و صورت بحث می‌شود. همچنین مسائل مربوط به اصول اکلوژن در این رشته مورد تدریس علمی ? عملی قرار می‌گیرد.

رادیولوژی: درس رادیولوژی یکی از درس های دندان‌پزشکی و از علوم اساسی جهت دستیابی و شناسایی حالات طبیعی و غیرطبیعی استخوان فک ها و دندان ها می‌باشد.

دندان‌پزشکی کودکان: درس دندان‌پزشکی کودکان، قسمتی از درس های دندان‌پزشکی است که شامل : تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری‌ دهان و دندان کودکان، معلولان و معلولان ذهنی و شناسایی رابطه آن با سلامت عمومی آن ها می‌باشد.

دندان پزشکی ترمیمی : این درس شامل بررسی اتیولوژی ، تشخیص ، پیشگیری و درمان و ترمیم ضایعات بافت های سخت دندانی به منظور حفظ سلامت و زیبایی دندان های طبیعی و بافت های نگه‌دارنده آن هاست.

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور و نیز افرادی که در بازار کار و کاریابی به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحد ها، دانشگاه های دارای رشته دندانپزشکی، معرفی رشته های تخصصی و دکتری تخصصی رشته دندانپزشکی (به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آموزش عالی) و معرفی فرصت شغلی و بازارکار این رشته ارایه می شود.

سر فصل دروس دندانپزشکی و تعداد واحدها :

تعداد کل واحدها : ۲۱۳ واحد
دروس علوم پایه : ۳۹ واحد
دروس عمومی : ۲۰ واحد
دروس اختصاصی اجباری : ۱۳۹ واحد
دروس اختصاصی اختیاری : ۱۵ واحد
نکته: در اعلام سرفصل دروس این رشته از سایت وزارت علوم استفاده شده است.این سرفصل صرفا جهت آشنایی کلی با محتوای دروس است و احتمال تغییرات جزیی وجود دارد.

دروس عمومی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
دو درس ازدروس مبانی نظری اسلام ۴ ادبیات فارسی ۳
یک درس از دروس اخلاق اسلامی ۲ زبان عمومی ۳
یک درس از دروس انقلاب اسلامی ۲ تربیت بدنی ۱ ۱
یک درس ازدروس تاریخ وتمدن اسلامی ۲ تربیت بدنی ۲ ۱
یک درس از دروس آشنایی با منابع اسلامی ۲ جمع ۲۰

 

دروس علوم پایه رشته دندانپزشکی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
آسیب شناسی عمومی نظری ۲/۵ آسیب شناسی عمومی عملی ۰/۵
انگل شناسی و قارچ شناسی پزشکی ۱ ایمنی شناسی نظری ۲/۵
ایمنی شناسی عملی ۰/۵ باکتری شناسی نظری ۳
باکتری شناسی عملی ۱ بیوشیمی نظری ۴
بیوشیمی عملی ۱ روان شناسی و مهارتهای ارتباطی ۲
ژنتیک انسانی ۲ سلامت دهان و جامعه ۲
علوم تشریحی ۱ ۴ علوم تشریحی ۲ ۳
فیزیک پزشکی ۱ فیزیولوژی نظری ۵
فیزیولوژی عملی ۱ جمع ۳۹
ویروس شناسی ۱

 

دروس اختصاصی اجباری رشته دندانپزشکی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
آسیب شناسی دهان ، فک و صورت عملی ۱ ۱ آسیب شناسی دهان ، فک و صورت عملی ۲ ۱
آموزش مهارتهای ارتباطی بالینی ۱ آناتومی و فورمولوژی دندان ۲
اخلاق پزشکی ، تعهد حرفه ای و قانون ۱ ارتو دانتیکس نظری ۱ ۱
ارتو دانتیکس نظری ۲ ۱ ارتو دانتیکس نظری ۳ ۱
ارتو دانتیکس عملی ۱ ۱ ارتو دانتیکس عملی ۲ ۱
ارتو دانتیکس عملی ۳ ۱ ارتو دانتیکس عملی ۴ ۱
مبانی اندودانتیکس ۱ ۱ مبانی اندودانتیکس ۲ ۱
اندودانتیکس نظری ۱ ۱ اندودانتیکس نظری ۲ ۱
اندودانتیکس عملی ۱ ۲ اندودانتیکس عملی ۲ ۲
اندودانتیکس عملی ۳ ۱ ایمپلنت های دندانی نظری ۱
بیماریهای دهان و تشخیص عملی ۱ ۲ بیماریهای دهان و تشخیص عملی۲ ۱
بیماریهای دهان و تشخیص عملی ۳ ۱ بیماریهای روانی ۱
بیماریهای سیستمیک ۱ ۲ بیماریهای سیستمیک ۲ ۲
بیماریهای سیستمیک ۳ ۱ بیماریهای سیستمیک ۴ ۱
مبانی پروتزهای کامل ۲ درمان بیماران با بی دندانی کامل ۱
مبانی پروتزهای پارسیل ۱ مبانی پروتزهای ثابت دندانی ۲
پروتزهای کامل عملی ۱ ۲ پروتزهای کامل عملی ۲ ۲
پروتزهای پارسیل عملی ۱ ۲ پروتزهای پارسیل عملی ۲ ۲
پروتزهای ثابت عملی ۱ ۲ پروتزهای ثابت عملی ۲ ۲
پروتزهای دندانی پیشرفته نظری ۱ ۱ پروتزهای دندانی پیشرفته نظری ۲ ۱
پریودانتیکس نظری ۱ ۱ پریودانتیکس نظری ۲ ۱
پریودانتیکس نظری ۳ ۱ پریودانتیکس عملی ۱ ۱
پریودانتیکس عملی ۲ ۱ پریودانتیکس عملی ۳ ۱
پریودانتیکس عملی ۴ ۱ پوسیدگی شناسی ۱
تجهیزات دندانپزشکی و ارگونومی ۱ تروماتولوژی دهان و فک و صورت ۱
تغذیه در سلامت دهان ۱ جراحی دهان ، فک و صورت نظری۱ ۱
جراحی دهان ، فک و صورت نظری ۲ ۱ جراحی دهان ، فک و صورت عملی۱ ۱
جراحی دهان ، فک و صورت عملی ۲ ۱ جراحی دهان ، فک و صورت عملی ۳ ۲
جراحی فک و صورت عملی ۴ ۲ حاکمیت خدمات بالینی و بهبود کیفیت خدمات سلامت دهان ۱
درد و دارو شناسی در دندانپزشکی ۱ مبانی دندانپزشکی ترمیمی ۲
دندانپزشکی ترمیمی نظری ۱ ۱ دندانپزشکی ترمیمی نظری ۲ ۱
دندانپزشکی  ترمیمی عملی ۱ ۱ دندانپزشکی  ترمیمی عملی ۲ ۲
دندانپزشکی  ترمیمی عملی ۳ ۱ دندانپزشکی تشخیصی ۱ ۱
دندانپزشکی تشخیصی ۲ ۲ دندانپزشکی تشخیصی ۳ ۲
دندانپزشکی تشخیصی ۴ ۱ دندانپزشکی تشخیصی ۵ ۱
دندانپزشکی تشخیصی ۶ ۱ دندانپزشکی تشخیصی ۷ ۱
دندانپزشکی کودکان نظری ۱ ۱ دندانپزشکی کودکان نظری ۲ ۱
دندانپزشکی کودکان عملی ۱ ۲ دندانپزشکی کودکان عملی ۲ ۲
دندانپزشکی کودکان عملی ۳ ۲ رادیولوژی دندان ، فک و صورت نظری ۱ ۱
رادیولوژی دندان ، فک و صورت نظری ۲ ۱ رادیولوژی دندان ، فک و صورت عملی ۱ ۱
رادیولوژی دندان ، فک و صورت عملی۲ ۱ رادیولوژی دندان ، فک و صورت عملی ۳ ۱
روان شناسی تحقیق ۱ ۱ روان شناسی تحقیق ۲ ۱
زبان انگلیسی تخصصی ۱ ۱ زبان انگلیسی تخصصی ۲ ۱
زبان انگلیسی تخصصی ۳ ۱ زبان انگلیسی تخصصی ۴ ۱
سالمند شناسی ۱ سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی نظری ۱ ۱
سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی نظری ۲ ۱ سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی عملی ۱ ۱
سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی عملی۲ ۱ سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی عملی۳ ۱
فارماکولوژی عمومی ۲ فوریت های پزشکی در دندانپزشکی ۱
کاربرد رایانه در دندانپزشکی ۱ کنترل عفونت ۱
کمپلکس پالپ و پری اپیکال ۱ گوش و حلق و بینی ۱
مبانی مواد دندانی ۱ نگارش علمی ۱
درمان جامع دندانپزشکی ۱ ۲ درمان جامع دندانپزشکی ۲ ۲
پروتزهای دندانی پیشرفته عملی ۲ رساله پایان نامه ۱ ۱
رساله پایان نامه ۲ ۱ رساله پایان نامه ۳ ۱
رساله پایان نامه ۴ ۴ جمع ۱۳۹

 

دروس اختصاصی اختیاری رشته دندانپزشکی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
اپیدمیولوژی پیشرفته نظری ۱ ۲ اپیدمیولوژی پیشرفته نظری ۲ ۲
اقتصاد سلامت ۲ ایمپلنت های دندانی عملی ۲
پریودانتیکس عملی ۵ ۲ جامعه شناسی سلامت ۱
جراحی دهان و فک و صورت عملی ۵ ۲ درمان بلیچینگ ۲
دندانپزشکی خانواده در نظام سلامت ۲ دندانپزشکی در بحران ۱
دندانپزشکی قانونی ۱ روان شناسی در دندانپزشکی ۱
روشهای آمار زیستی ۲ سلامت دهان و دخانیات ۱
مبانی نور و لیزی در دندانپزشکی ۱ کاربردهای کلینیکی لیزر در دندانپزشکی ۲
مبانی مطالعات تحلیل اجزای محدود ۱ مبانی سازمان و مدیریت ۱
مدیریت خدمات بهداشتی ۲ مواد دندانی عملی ۲
علوم نوین در دندانپزشکی ۲ جمع ۳۵
مهندسی بافت و نانو بیو مواد دندانی ۱
 • دانشجو موظف است ۱۵ واحد از دروس فوق را بگذراند.

 

دانشگاه هایی که در رشته دندانپزشکی پذیرش دانشجو دارند (بر اساس دفترچه کنکور ۹۳)

دانشگاه علوم پزشکی اراک دانشگاه شاهد دانشگاه علوم پزشکی ارتش
دانشگاه علوم پزشکی اردبیل دانشگاه علوم پزشکی ارومیه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
دانشگاه علوم پزشکی البرز دانشگاه علوم پزشکی ایلام دانشگاه علوم پزشکی بابل
دانشگاه علوم پزشکی بجنورد دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر
دانشگاه علوم پزشکی بیرجند دانشگاه علوم پزشکی تبریز دانشگاه علوم پزشکی تهران
دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
دانشگاه علوم پزشکی زاهدان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دانشگاه علوم پزشکی سمنان
دانشگاه علوم پزشکی قزوین دانشگاه علوم پزشکی شیراز دانشگاه علوم پزشکی قم
دانشگاه علوم پزشکی کاشان دانشگاه علوم پزشکی کردستان دانشگاه علوم پزشکی کرمان
دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه دانشگاه علوم پزشکی گلستان دانشگاه علوم پزشکی گیلان
دانشگاه علوم پزشکی لرستان دانشگاه علوم پزشکی مازندران دانشگاه علوم پزشکی مشهد
دانشگاه علوم پزشکی همدان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج دانشگاه علوم پزشکی یزد
(شعب بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی اردبیل دانشگاه علوم پزشکی بابل دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
دانشگاه علوم پزشکی تبریز دانشگاه علوم پزشکی تهران دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس
دانشگاه علوم پزشکی زاهدان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور دانشگاه علوم پزشکی زنجان
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز دانشگاه علوم پزشکی کرمان
دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه دانشگاه علوم پزشکی گلستان  دانشگاه علوم پزشکی گیلان
دانشگاه علوم پزشکی یزد دانشگاه علوم پزشکی مشهد دانشگاه علوم پزشکی همدان

 

دانشگاه هایی که در رشته دندانپزشکی پذیرش دانشجو دارند (بر اساس دفترچه کنکور ۹۴)

دانشگاه علوم پزشکی اراک دانشگاه شاهد دانشگاه علوم پزشکی ارتش
دانشگاه علوم پزشکی اردبیل دانشگاه علوم پزشکی ارومیه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
دانشگاه علوم پزشکی البرز دانشگاه علوم پزشکی ایلام دانشگاه علوم پزشکی بابل
دانشگاه علوم پزشکی بجنورد دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر
دانشگاه علوم پزشکی بیرجند دانشگاه علوم پزشکی تبریز دانشگاه علوم پزشکی تهران
دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
دانشگاه علوم پزشکی زنجان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دانشگاه علوم پزشکی سمنان
دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد دانشگاه علوم پزشکی شیراز دانشگاه علوم پزشکی قم
دانشگاه علوم پزشکی کاشان دانشگاه علوم پزشکی قزوین دانشگاه علوم پزشکی کرمان
دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه دانشگاه علوم پزشکی کردستان دانشگاه علوم پزشکی گیلان
دانشگاه علوم پزشکی لرستان دانشگاه علوم پزشکی گلستان دانشگاه علوم پزشکی مشهد
دانشگاه علوم پزشکی همدان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج دانشگاه علوم پزشکی یزد
دانشگاه علوم پزشکی مازندران

دانشگاه هایی که در رشته دندانپزشکی پذیرش دانشجو دارند (بر اساس دفترچه کنکور ۹۵)

دانشگاه علوم پزشکی اراک دانشگاه شاهد دانشگاه علوم پزشکی ارتش
دانشگاه علوم پزشکی اردبیل دانشگاه علوم پزشکی ارومیه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
دانشگاه علوم پزشکی البرز دانشگاه علوم پزشکی ایلام دانشگاه علوم پزشکی بابل
دانشگاه علوم پزشکی بجنورد دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر
دانشگاه علوم پزشکی بیرجند دانشگاه علوم پزشکی تبریز دانشگاه علوم پزشکی تهران
دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
دانشگاه علوم پزشکی زنجان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دانشگاه علوم پزشکی سمنان
دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد دانشگاه علوم پزشکی شیراز دانشگاه علوم پزشکی قم
دانشگاه علوم پزشکی کاشان دانشگاه علوم پزشکی قزوین دانشگاه علوم پزشکی کرمان
دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه دانشگاه علوم پزشکی کردستان دانشگاه علوم پزشکی گیلان
دانشگاه علوم پزشکی لرستان دانشگاه علوم پزشکی گلستان دانشگاه علوم پزشکی مشهد
دانشگاه علوم پزشکی همدان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج دانشگاه علوم پزشکی یزد
دانشگاه علوم پزشکی مازندران

رشته های تخصصی (دستیاری) دندانپزشکی :

 • رشته ارتودانتیکس
 • رشته اندودانتیکس
 • رشته بیماریهای دهان و فک و صورت
 • رشته پاتولوژی دهان و فک
 • رشته پروتزهای دندانی
 • رشته پریودانتیکس
 • رشته جراحی دهان و فک و صورت
 • رشته دندانپزشکی ترمیمی
 • رشته دندانپزشکی کودکان
 • رشته رادیولوژی دندان وفک و صورت

رشته های دکتری تخصصی دندانپزشکی :

 • رشته سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی
 • رشته مواد دندانی

وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر

امکان ادامه تحصیل فوق دکترا در رشته‌های مختلف دندان‌پزشکی در ایران وجود دارد.

رشته‌های مشابه و نزدیک به این رشته

 وجوه مشترک علمی وسیعی که این رشته با رشته پزشکی دارد، به دندان پزشک این مهارت را می‌دهد تا با شناخت همه جانبه ساختمان بدن و فیزیوپاتولوژی آن خدمات و درمان‌های لازم را در راستای تخصصی خود ارائه دهد.

آینده شغلی و بازار کار

سوال اینجاست که آیا برای این تعداد فارغ‌التحصیل رشته دندان پزشکی فرصت‌های کاری وجود دارد؟

امروزه در کشور ما فرصت‌های شغلی برای دندان پزشکان جوان به دو دلیل عمده محدودتر شده است که یکی از این دلایل پیشرفت بهداشت در کشور ماست. یعنی خوشبختانه کشور ما نیز مانند سایر کشورهای جهان در جهت پیشگیری و اهداف بهداشتی حرکت کرده و بسیاری از بیماری‌ها را مهار و کنترل کرده است. در نتیجه مردم کمتر به پزشکان و دندان پزشکان مراجعه می‌کنند. از سوی دیگر در چند سال اخیر رشد پزشکان و دندان پزشکان نسبت به نرخ رشد جمعیت افزایش یافته است. برای مثال اگر تا ۲۰ سال قبل به ازای هر ۲۵ هزار نفر یک دندان پزشک وجود داشت حال به ازای هر ۵ یا ۶ هزار نفر یک دندان پزشک وجود دارد. البته ذکر عوامل فوق به معنای آن نیست که هیچ فرصت شغلی برای دندان پزشکان جوان وجود ندارد بلکه در بسیاری از شهرستانهای کشور، ما هنوز شاهد کمبود دندان پزشک هستیم. یعنی در حالی که در بعضی از نقاط کشور به ازای هر ۲ هزار نفر یک دندان پزشک داریم، در نقاط محروم کشورمان به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر یک دندان پزشک وجود دارد.

مطمئناً با پیشرفت بهداشت دهان و دندان، فرصت‌های شغلی یک دندان پزشک عمومی کاهش پیدا کرده است و البته افزایش تعداد دندان پزشکان جوان بیکار تنها مشکل ایران نیست چون طبق بررسی‌ها و پیش‌بینی‌های جوامع علمی خارج از کشور، در سال ۲۰۳۰ میلادی بهداشت دهان و دندان مردم به اندازه‌ای خوب خواهد بود که دندان پزشکی عمومی به بخشی از پزشکی عمومی برخواهد گشت و رشته دندان پزشکی تنها جنبه تخصصی پیدا می‌کند.

وضعیت نیاز کشور به این رشته در حال حاضر 

 اگرچه اهمیت رشته دندان‌پزشکی در شهرهای بزرگ و متوسط تا حدود زیادی روشن است، اما متاسفانه هنوز این رشته نتوانسته است ارزش والای خود را در شهرهای کوچک و روستاها، آن‌چنان که باید نشان دهد. گرایش روزافزون داوطلبان به این رشته و مراجعه رو به افزایش شهروندان به شاغلان این حرفه ، می‌تواند اهمیت قابل ملاحظه و نیاز به متخصصان را در این رشته ، حتی در مقایسه با سایر رشته‌های پزشکی به وضوح نشان دهد.

توضیحات تکمیلی استاد محمدی درباره ی این رشته:

ذهنیتی که درباره ی این رشته وجوددارد اینست که اکر این رشته را بخوانیم از پس هزینه های بعد ان در افتتاح یک داروخانه و مجوزهای لازم ویا هزینه تجهیزات و دارو ها نمیتوانیم بربیایم

دراینجا لازم است اینرا بگویم که الان این نباید دغدغه اصلی داوطلبان باشند چون میناسم کسانی را که بصورت شریکی چنین کارهایی میکنند

بنابراین بهترست بجای دغدغه ذهنی برای هزینه های بعدازفارغ التحصیلی هماکنون به شناخت دقیق رشته و انتخاب هوشمندانه ان بپردازیم.

درکنکور ۹۵ برای اولین بار رشته ای مطرح شد بنام تکنسین سلامت دهان و دندان که بصورت پذیرش بدون کنکور دردانشگاه های دولتی برخی از شهر ها درگروه رشته های کاردانی اما باانجام تعهد خدمت مطرح گردید که لازم است به دلیل عدم اگاهی دانش اموزان بسیاری که شرایط راداشتند اما به دلیل بی اطلاعی مشاور نماها ویاکسانی که به انها دراین امر یاری میدادند از انتخاب این رشته محروم ماندند.ومیتوان گفت این افراد بعد از تحصیل دراین رتشه ها و بازار کاری که برایشان کاملا مهیا بود میتوانستند به راحتی به یک تکنسین حرفه ای درحوزه دندانپزشکی مطرح شوند.بزودی توضیحات کامل تری درخصوص رتشه های پیراپزشکی بدون کنکور برایتان خواهیم گذاشت.

اما باتوجه به روند تکاملی بهداشت و سلامت کشور و تجهیزات بیمارستانی وهمچنین گسترش زمینه های پزشکی و افزایش بیمارستان ها در کشور بازار کار خوبی درانتظار فارغ التحصیلان این رشته در سال های اینده خواهد بود.

همچنین باتوجه به امار کنکور ۹۵ میتوان گفت با رتبه ای تا ۲ هزار باتوجه به سهمیه های مختلف (به استثنای سهمیه های خاص) میتوان دراین رشته دردانشگاه های دولتی تحصیل کرد. لازم بذکرست که دربعضی سایت ها شما رتبه هایی بسیار بالاترازین این عدد تا ۵۰-۶۰ هزار خواهید دید.باید گفت که این رتبه ها و اعداد ارقام درواقع یک فریب برای جذب و جلب شماست بخصوص که درایام انتخاب رشته کلماتی نظیر سهمیه های پنهان -بارتبه های ۵۰-۶۰ صد هزار پزشکی  و پیراپزشکی قبول شدن و….که همه ی اینها ناشی از سواستفاده عدم اگاهی و اطلاعات کافی شما دانش اموزان نسبت به پروسه انتخاب رشته بوده و ان اعداد اعلامی رتبه ی کشوری داوطلبان بوده که ارزش وتاثیر خاصی درروند انتخاب رشته ندارد.به همین دلیل است که بارها تاکید میشود پروسه کنکور از زمان شروع رقابت کنکور درس خواندن و ازمون سراسری  وبعد ان انتخاب رشته همگی نیازمند وجود یک مشاور اگاه دراین زمینه یک فرد خبره و ازهمه مهمتر راه شناس بوده که بانقشه ی درست راه و فرد به فرد برای شرکت در کنکور و بعدان انتخاب رشته شمارا راهنمایی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رمز امنیتی *